Discutii Zm.DiaVoLa.Ro

Post Reply
Ovidiu

Rank: Administrator
Warns: 0 / 4
Status: Offline
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Discutii Zm.DiaVoLa.Ro

Post by Ovidiu » 30 Jul 2018, 19:03

Aici se vor purta discutii despre server.
Atentie: Fara off-topic!

NoN StOp<-Max.

Rank: Nou Venit
Has thanked: 0

Re: Discutii Zm.DiaVoLa.Ro

Post by NoN StOp<-Max. » 30 Jul 2018, 21:05

Salut , am avut ocazia sa intru pe cateva sv de zm slavone ( sau cred ca erau slavone pt ca se auzeau numai tipaturi (din microfoanele playerilor , nu de la zombie ) .
Am vazut ca pe la ei nu prea e ceva interesant , numai mape mari , nu tocmai placute gusturilor mele , unde totul era chiar la voia intamplarii fara vreo strategie de joc , knockbackul era ca un stunn acolo si destul de plictisitor ...<
Apoi am intrat pe sv nostru care e in BETA si din cat am apucat sa vad din alea 2-3 mape baga te si jucate cu boti am facut o lista:
1. Luminozitate prea mica pe harta , ar fii de ajutor pt ca lanterna nu iti ofera suficienta si HE uri de lumina nu am vazut.
2. La modul Survivor / Survivor & Nemesis avem in jurul la survivor un cerc multicolor care blocheaza vederea atunci cand incerci sa tintesti in jos ( e inutil dupa mine ), nemesis poate sa vada survivorul ( poate si human class ul nu stiu ) oriunde cu ajutorul WallHack ului , ceea e ceva cu 2 taisuri - Noobilor or sa le fie mai usor cu modul zm ne mai trebuind sa caute victimele , timpul va fii mai redus per mod ( 4-5 minute cat e runda parca ) , dar veteranilor le va taia din modul in care erau obisnuiti sa isi vaneze prada , nu sa stie deja unde e , asta taiand unpic din reward si din suspansul si dificultatea cu care s au obisnuit ) ... Nemesisului ii se pot schimba mainile alea unflate si batatorite de gropar obosit si niste statusuri (speed gravity ) , cat despre zombie class si human class nici nu vreau sa imi racesc gura , asta ar trebuii sa fie prima modificare pe sv !
3.Mapele ar trebuii selectate mai bine , mai ales ca acum avem optiuni mai interesante , desii nu ar strica sa aducem de pe 1.6 niste mape sau macar care s ar asemana cu acelea ( niste exemple zm_aztec_2013 zm fox zm ice attack zm apocalypse zm diavola (XD).
4.Meniul este foarte greoi (cu lag , dau de 3 ori pe un buton sa mearga odata *nu se afiseaza nimic dupa prima selectare *) si ne atractiv ( galbenul ca diareea nu e culoarea mea favorita ).
5.Bring back the SOULS , Exp de acum se face relativ usor dar nu se salveaza pe zile , decat pe o perioada scurta de timp ( asta banuiesc pt ca e inca in BETA ).
6.Asta e o parere care s ar putea sa se adevereasca in cele din urma daca dam dovada de unitate si seriozitate .... Pe serverele alea exotice mai sus mentionate erau jucatori relativi multi 15+ cateodata full sv , calitatea sv lor era una precara , noi daca trecem cu bine de BETA s ar putea sa atragem si playeri autohtoni facand sv nostru unul multi-lingvistic ceea ce poate fii un lucru bun svului nostru , recomandarea mea ar fii sa tinem MENU-iul , cateva anunturi din chat log ( daca se mai practica ) si regulamentul nostru cu tot cu cererile aferente ( unban sugestie etc ) sa aiba o versiune si in engleza , asta spun eu ca ar incuraja la popularea serverului.
7.Evenimente pe sv , concursuri mai frecvente ( Si nu neaparat metoda de la naftalina cu video ul pe YouTube...Care nu cred ca atrage prea multi playeri) .
8.Eu cred ca trecerea pe GO a fost una buna , dupa cum am vazut personal dupa ce zm diavola a cazut s au incercat si alte sv apropiate zm ului pe care l stim cu totii si nu au putut ajunge la performanta de care s a bucurat sv nostru acum 3-4-5-6 ani . Explcatia e una simpla si grea de recunoscut si pt mine care am crescut cu 1.6 si l am abandonat pe parcurs de mai multe ori pt a ma intoarce la el .... Counter-Strike 1.6 e MORT , foarte putini playeri fideli se mai strang pe servere arhicunoscute iar cele noi nu mai se bucura de traficul de care se bucurau acum 3-4 ani ....Pana la urma e un engine nou , o gama de optiuni vasta , care va mai sta inca 2-3 ani buni pe piata . Lumea evolueaza si daca nu suntem adaptati schimbarii v a trece pe langa noi lasandu ne in spate (pana la urma noi ca specie am ajuns pana in punctul asta datorita adaptarii la schimbare ) .

Cam asta am avut sa spun deocamdata despre modificari si starea actuala , timpul ne va spune in cele din urma cum si ce se va intampla , sunt sigur ca o sa mai scriu pe tema asta insa atat mi a venit prin cap acum !
Astept si parerea voastra !

Hasu

Rank: DiaVoLaR

Post by Hasu » 31 Jul 2018, 14:49

1.Luminozitatea va fi destul de slaba pentru Human si buna pt zombie se lucreaza la asta go NU ARE NIGHVISION
2. o sa scot acele effeste de la nemesisi si survivor este doar un cvar
3. la partea cu hartile daca te pricepi sa le portezi esti invitatul meu binentele nu "degeaba" la sectiunea map-ing sunt incepator
4.Ala e meniul de la source cam greu de facut altu , se mai pot modifica prin el ca sa fie mai simpu
5. xp/sls se va mai lucra la meniul ala se poate seta cat de repede se poate creste in lvl
6. daca punem la punct serverul ii foi face "site" separat "www.zm.diavola.ro" si cu varianta in engleza
7.Evenimente se vor face NPC gen : binenteles nu imediat , necesita investie financiara
8. schimbarea era necesara la engine vechi erai limitat la 512 "resurse" foloseam unprecache pt a putea rula zm-ul daia multi nu au reusit sa faca ceva la fel la source ai resurese cu nemiluita 512*512*512 Pc sa ai sa tina + are suport/update in permanenta de la steam (exploituri si atacuri)

IN CONCLUZIE DACA ITI PASA SI AI TIMP CONTACTEAZAMA SI DICUTAM "ALTFEL"

LuciBoss

Post by LuciBoss » 01 Aug 2018, 22:26

Am vazut ca , cautati admini .. astept sa vad cat mai rezista sv pe GO , acm daca era pe 1.6 faceam eu cerere si incercam sa aduc playeri , am de unde , toti joaca 1.6 ... poate va ganditi si reveniti la 1.6 , nu toti au calculatoare sa joace pe GO + poate nu au nici bani sa-si achizitioneze GO.

NoN StOp<-Max.

Post by NoN StOp<-Max. » 01 Aug 2018, 23:01

Hasu wrote:
31 Jul 2018, 11:27
Update: servrul de zm si-a schimbat ip-ul si este pe amblele protocoale steam/NONsteam

1. Popularitatea serverelor nu se face ceva in genul " lasa boss ca stiu io pe unu care stie pe cineva de are multi preteni si ti l populeaza el "
2. Aduti aminte cat de fain era zm ul pe 1.6 , acum inmulteste memoria aia de vreo 100 de ori , cam asa e diferenta dintre 1.6 si GO ....
3. In vara asta poti inca sa te angajezi undeva numai 1 luna pe vreo 10-15 milioane sau max 10 la part time ( depinde unde vb pt tine la 16 ani ) iti luai un pc de pe OLX bunicel de vreo 10-12 mil si de restu caramele sau suc la prietena
4. CS GO nu e un joc care are cerinte de iti indoaie buzunaru , din contra poate sa l joace oricine pe orice galeata de pc ..... si chiar si asa uita te mai sus , e posibil sa l joci si NON-Steam , adica te duci pe net iei frumos un GO piratat intri si te joci.

LuciBoss

Post by LuciBoss » 02 Aug 2018, 12:12

NoN StOp<-Max. wrote:
01 Aug 2018, 23:01
Hasu wrote:
31 Jul 2018, 11:27
Update: servrul de zm si-a schimbat ip-ul si este pe amblele protocoale steam/NONsteam

1. Popularitatea serverelor nu se face ceva in genul " lasa boss ca stiu io pe unu care stie pe cineva de are multi preteni si ti l populeaza el "
2. Aduti aminte cat de fain era zm ul pe 1.6 , acum inmulteste memoria aia de vreo 100 de ori , cam asa e diferenta dintre 1.6 si GO ....
3. In vara asta poti inca sa te angajezi undeva numai 1 luna pe vreo 10-15 milioane sau max 10 la part time ( depinde unde vb pt tine la 16 ani ) iti luai un pc de pe OLX bunicel de vreo 10-12 mil si de restu caramele sau suc la prietena
4. CS GO nu e un joc care are cerinte de iti indoaie buzunaru , din contra poate sa l joace oricine pe orice galeata de pc ..... si chiar si asa uita te mai sus , e posibil sa l joci si NON-Steam , adica te duci pe net iei frumos un GO piratat intri si te joci.
Pai eu lucrez acm ca ajutor de ospatar si primesc 15... nu zic ca eu nu am PC ca sa joc dar poate altii nu au , inca vad sv gol pe GO , pe 1.6 cand era macar erau 5-10 playeri , depinde de ora. eu am sa ma uit sa vad cum evolueaza sv.. daca spuneti ca pe GO o sa fie muult mai populat si etc .. cu toate ca astia care joaca GO joaca doar competitiv si faceit :)) , mai sunt si care joaca pe sv publice dar nu destui.

NoN StOp<-Max.

Post by NoN StOp<-Max. » 03 Aug 2018, 11:26

Eu inteleg ca tu nu vrei ca serverul sa fie 1.6 , ci sa aiba playeri pe el ..... playerii sunt peste tot , trebuie numai sa ii faci sa vina la tine ... atata tot !

LuciBoss

Post by LuciBoss » 03 Aug 2018, 11:44

NoN StOp<-Max. wrote:
03 Aug 2018, 11:26
Eu inteleg ca tu nu vrei ca serverul sa fie 1.6 , ci sa aiba playeri pe el ..... playerii sunt peste tot , trebuie numai sa ii faci sa vina la tine ... atata tot !
Asa e dar cam greu acolo.. oricum vedem ce va fi.

iSPiTFiRE

Post by iSPiTFiRE » 23 Aug 2018, 18:24

De ce nu ma pot conecta pe server?

Bogdan